Andy Warhol

Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o Andy Warhol, wystarczy spojrzeć na powierzchnię moich obrazów i filmów i mnie, i nie jestem. Nie ma nic za nim.
Andy Warhol

Naszą pracę poświęciłyśmy wszechstronnemu artyście a zarazem jednemu z głównych przedstawicieli pop-artu – Andy Warholu. Jego twórczość to reklama, produkująca nieskończoną ilość kolorowych obrazków, napisów, haseł i logo, które stają się nieodłącznymi elementami masowej wyobraźni, zorganizowanej wokół przedmiotów konsumpcji, bez względu na to czy są to rzeczy, zjawiska czy ludzie. I dlatego też Andy Warhol zamazał granicę miedzy dziełem sztuki a codziennością. W projekcie przedstawione są analizy jakich dokonaliśmy na twórczości artysty z wykorzystaniem analizy biograficznej i wizualizacji danych.

Przedstawia najważniejsze wydarzenia biograficzne Andiego Warhola.

Głównym tematem naszego badania jest:

  • intensywność pracy Warhola w poszczególnych okresach jego życia
  • częstotliwość występowania nazwiska Andy Warhola i Jeana- Michaela Basquita w Google-Books

Wizualizacja przedstawia wszechstronność Warhola, ilość wykonanych prac i zakres dziedzin sztuki w których tworzył Andy Warhol, świadczy o rodzaju pracoholizmu, sztuka była dla niego lekiem na pewne obawy np: we wczesnym okresie malarstwa Andiego widać wyrażny strach przed śmiercią, odzwierciedla się to w obrazie pokazującym postać matki i przytulonego do niej małego dziecka(wiąże się to z załamaniami nerwowymi, które przeżył w dzieciństwie), przewija się tematyka religijna. W dalszym okresie twórczości widzimy zainteresowanie światem popkultury, Andy wpadł w wir pracy, sztuki, tworzył filmy,ryciny,obrazy,rzeżby, drewna, sitodruki.Warhol jest ciekawy świata, mimo tego dalej w jego autoportretach widzimy postać czaszki, atrybutu śmierci.

Poniższa wizualizacja bada częstotliwość tworzenia filmów przez Warhola w poszczególnych okresach jego życia.

Wizualizacja pozwala zaobserwować fakt, że po tym jak w 1963 Warhol został postrzelony przez obłąkana aktorkę,stworzył najwięcej filmów, w pracy szukał ukojenia, inspiracji.


Za pomocą programu ngram viewer postanowiłyśmy wykazać częstotliwość występowania nazwiska Andy Warhola oraz Jeana-Michela Basquiata we wszystkich książkach dostępnych przez Google Books. Ich pierwsze spotkanie miało miejsce w 1983 roku. Od tego czasu obaj Panowie bardzo szybko się zaprzyjaźnili i zaczęli razem pracować (stworzyli wspólnie ok. 100 obrazów). Basquiat był niewątpliwie zafascynowany tym, co robił Warhol, gdyż pod jego wpływem zaczął dodawać do swych obrazów nowe elementy. Jego styl zmieniał się niewątpliwie także pod wpływem rad, jakie dawał mu Warhol, mimo że był on bardzo oczarowany jego sztuką. Poniższy wykres wyraźnie ilustruje wzrost popularności Basquiata właśnie od tego momentu, w którym zetkną się po raz pierwszy z Warholem, mimo że już wcześniej był osobą rozpoznawalną w środowisku artystycznym – swoje prace wystawiał regularnie w wielu nowojorski galeriach. Warhol był postacią niezwykle znaną i wszechstronnie uzdolniona, przyjaźniącą się z wieloma osobistościami Ameryki. Prawdopodobnie, to z tego właśnie względu w tak dużym stopniu wpłyną na popularność Jeana-Michela Basquiata. Przy pomocy owego wykresu chciałyśmy również wykazać, że częstotliwość występowania Andy Warhol w Google Books, wzrasta dopiero w latach 60. wówczas gdy powstają słynne serie dolarów, zupy Campbell’s oraz Coca-Coli. Warto zaznaczyć, że Warhol rozpoczął swoją karierę artystyczną już w roku 1949, czyli jego popularność wzrasta dopiero około dziesięciu lat poźniej.

Blog przedstawia życiorys Andego, jego obrazy. Znaleźć można na nim również ciekawe informacje dotyczące twórczości artysty.

http://andy-artblog.blog.pl/

  • Magdalena Głowacka
  • Beata Świetlińska
  • Agata Lipińska
  • Aleksandra KotowskaLeave a Reply