Francis Bacon

Nasza praca poświęcona jest irlandzkiemu malarzowi Francis’owi Bacon’owi. Za pomocą dostęonych programów i pomocy multimedialnych starałyśmy się uwypuklić sylwetkę wybranego przez nas malarza figuratywnego sztuki współczesnej. Starałyśmy się zawrzeć wszystko, co najistotniejsze zarówno w życiu jak i twórczości artysty. Analizując jego biografię i interpretując dzieła zwróciłyśmy uwagę na to, co najważniejsze w przedstawianej przez nas postaci.

Timeline przedstawia lata twórczości Francisa Bacona, oraz ilość stworzonych dzieł w czasie pracy twórczej artysty w poszczególnych latach jego życia.


Tematem naszych badań jest:

  • intensywność pracy Francisa Bacona
  • ilość tryptyków w stosunku do pozostałych obrazów

Podczas tworzenia wizualizacji chciałyśmy ukazać ilość dzieł, które tworzył Francis Bacon w kolejnych latach swojego życia, oraz z jaką intensywnością to następowało. Wizualnie zestawiłyśmy lata obfitej twóczości z czasem kiedy malował mniej. Ponieważ w twórczości Francisa Bacona brak jest jakiejś tenedencji ilościowej czy też tematycznej, przy pomocy programu ‘Many Eyes’ przedstawiłyśmy właśnie ilość prac, które malował. Bacon jako jeden z niewielu twórców współczesności malował tryptyki. Stworzył ich niemało, dlatego też przy użyciu już wspomnianego programu starałyśmy się pokazać jaką część wśród całej twórczości stanowią tryptyki.


Wykres wizualizuje trendy występowania nazwiska Francis Bacon w porównaniu z Rembrandtem i Lucianem Freudem we wszystkich książkach dostępnych przez Google books. Porównałyśmy Francisa Bacona z w/w artystami, gdyż inspirował się on Rembrandtem, zaś z Lucianem Freudem żył w bliskich kontaktach, oraz oboje tworzyli dzieła w tym samym przedziale czasowym.


Poniższy blog przedstawia niemalże w całości postać Francisa Bacona. W kolejnych postach przedstawiłyśmy sylwetkę artysty nakreślając zarówno biografię malarza jak i jego twórczość, zawierając inspirację innymi postaciami, czy też prądami artystycznymi. Ponadto zamieściłyśmy relacje z wystaw, na których można było zobaczyć jego obrazy, oraz wywiady z artystą, wykonane jeszcze za jego życia.

http://baconf.blogspot.com/


Autorzy:
Dagmara Parafiniak
Agnieszka ŁyjakLeave a Reply